Забруднення річок пластиком можна контролювати за допомогою комплексного планування та міжнародної співпраці

За останнє десятиліття угорські методи захисту річок і зусилля стали відомими на світовій арені. Рушійною силою цього сплеску є організація PET KUPA, котра використовує десятиліття власного досвіду в роботі з водними ресурсами та управління відходами, щоб перетворити очищення річок у переконливі та надихаючі починання. Нещодавно опублікований аналітичний документ підкреслює кумулятивний вплив незліченних годин понаднормової та волонтерської роботи сотень людей за неоціненної підтримки з боку колег з управління водними ресурсами та комунальних підприємств з утилізації відходів.

Інформаційний документ базується на результатах проекту Tid(y)Up, який проводився з 2020 по 2022 рік, котрий отримав міжнародне визнання та, будучи флагманською ініціативою ЄС, сприяв реалізації важливих документів і професійному розвитку. Круглі столи «Тиса» були відкритими все для того, щоб охопити всі країни річки Тиси, залучивши загалом 21 організацію з Австрії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Румунії, Болгарії та України. У рамках цього, дані організації співпрацювали для проведення комплексного дослідження недавніх міжнародних і національних правових і екологічних заходів, що стосуються якості поверхневих вод у країнах проекту: Опитування - Національна законодавча система щодо якості поверхневих вод. Цей документ, що заповнює прогалини, містить вичерпний огляд відповідного галузевого законодавства, описує інституційну структуру кожної країни та механізми, пов’язані із забрудненням.

На основі цього  нещодавно було створено та опубліковано керівництво яке охоплює проблематику цих тем, важливість якого помітила Міжнародна комісія із захисту річки Дунай (ICPDR) і взяла участь у його розробці як співавтор. Автори презентували матеріал на численних міжнародних конференціях, у тому числі на засіданнях робочої групи ICPDR, конференції Карпатської конвенції, конгресі Міжнародної асоціації твердих відходів (ISWA), конференції Програми ООН з навколишнього середовища (UNEP) та ООН на професійних, підготовчих вебінарах, пов’язаних з глобальною пластиковою конвенцією.

Мета дослідження — надати громадянам, дослідникам і особам, які приймають рішення, рекомендації щодо універсальних найкращих практик, заснованих на перевірених методологіях. Ці методи можна застосовувати для вирішення проблеми забруднення інших річок, сприяючи збереженню різноманітних річкових екосистем у всьому світі.

Ефективне транскордонне управління відходами, водою та вододілами потребує тісної співпраці та міцного партнерства між країнами. Незважаючи на те, що Дунайські країни доклали значних зусиль для очищення широко відомих забруднювачів, таких як органічні речовини та хімічні речовини, а також певних мікрозабруднювачів, макропластичне забруднення річкового сміття представляє нову проблему, для якої досі не розроблено стратегії очищення для всього басейну. Це підкреслює важливість дослідження та роль авторів у вирішенні цієї актуальної проблеми.

«Те, що виявилося ефективним у найбільш міжнародному вододілі світу, ймовірно, буде використано в інших місцях. Наші досягнення є результатом широкого співробітництва, оскільки, коли управління водними ресурсами, поводження з відходами, громадянське суспільство, місцеві органи влади, вищі навчальні заклади та зелена промисловість об’єднуються, економічно-ефективний захист, запобігання пошкодженню можуть бути досягнуті через симбіотичні відносини».

Гергелі Ханко - керуючий директор KSZGYSZ

Забруднення пластиком викликає серйозне занепокоєння в усьому світі, що спонукає до дій як на глобальному рівні, так і на рівні ЄС. Поточні переговори щодо конвенції ООН про пластикове забруднення обіцяють кардинальні та вкрай необхідні зміни. До цього ЄС уже реалізував свою стратегію щодо пластику, спрямовану на сприяння сталому та безпечному використанню пластику.

Організація PET KUPA разом з KSZGYSZ прагнуть поділитися польовими дослідженнями, досвідом та науковими відкриттями в цьому починанні. Зокрема, спостереження, проведені в басейні Верхньої Тиси та вододілі Дрини, показали, що сильне забруднення відходами під час повеней завдає значної шкоди прирічковим заплавним територіям, що знаходяться під охороною (заповідні території Natura 2000), порушує роботу водних об’єктів та погіршує якість питної води. Значною мірою це пов’язано з відсутністю систем збору відходів або їх перервою в роботі (близько 200 населених пунктів Закарпаття не мають системи поводження з відходами). У дослідженні застосовано комплексний підхід до вивчення рушійних сил, що стоять за цими проблемами, і потенційних рішень. Він оцінює статус систем розширеної відповідальності виробника (системи EPR) у відповідних країнах, очікуване впровадження систем викупу депозитів (DRS) і негативні стимули, пов’язані з незаконним захороненням відходів.

Широкий міжнародний громадський науковий проект оприлюднив понад 3500 забруднених місць у басейні річки Тиса, де спостерігалося значне накопичення річкового сміття, переважно пластику. Моніторинг пластикового забруднення річок, який проводиться за допомогою польових досліджень і передових технологій, таких як дистанційне зондування, допоміг у спрямуванні заходів з очищення. Таким чином, операції з очищення в басейні річки Тиса успішно охопили понад 900 ділянок.

Консультаційний документ містить рекомендації в таких сферах:

>> Надає рекомендації щодо важливих регуляторних заходів для створення ефективних систем поводження з відходами та боротьби з незаконним розміщенням відходів, включаючи перегляд існуючих об’єктів поводження з відходами.

>> Пропонує інструменти фінансування та планування для посилення цих заходів, наприклад, гарантії захисту навколишнього середовища.

>> Висвітлює ключові стратегічні втручання, узгоджені з ієрархією поводження з відходами, встановлюючи пріоритетні варіанти управління відходами на основі екологічних переваг.

>> Наголошує на критичній важливості тісної координації ефективного моніторингу забруднення пластиком і впровадження регулярних і комплексних заходів з очищення річок.

>> Підкреслює важливість освіти, формування громадської думки та сприяння зміні ставлення як ключових елементів для сприяння більш відповідальному та сталому поводженню з пластиком та іншими відходами.

Найкращі практики повсюди

Проект Call-Action, який фінансується Diageo з 2022 року, спрямований на сприяння роздільному збору відходів та покращення управління відходами на Закарпатті. Ініціатива спрямована на покращення умов життя для понад 120 000 мешканців уздовж річки Тиса шляхом повторного введення кількох тонн цінних сортованих відходів у цикл переробки та створення можливостей для працевлаштування в регіоні. Спочатку планувалося зібрати, сортувати та обробити щонайменше 690 тонн відходів протягом усього терміну дії проекту, але зусилля перевершили очікування. До листопада 2023 року вже зібрано понад 1100 тонн відходів. Ініціатива значно розширила потужності зі збору відходів в Ужгороді, Берегові та прилеглих районах. Проект планується продовжити до 2024 року.

Діяльність продовжується, і одним із її яскравих моментів є проект INTERREG Aquatic Plastic, запущений 1 січня. Тринадцять організацій з дев'яти країн тісно співпрацюватимуть протягом двох з половиною років. Їхня увага включатиме дослідження мікро- та макропластику, картографування забруднення річок, усунення джерел забруднення, сприяння професійним круглим столам та проведення наукових лекцій. Варто слідкувати за сторінками PET KUPA  та проекту Aquatic Plastic Project. 

Опубліковано Угорською асоціацією екологічних підприємств (KSZGYSZ) і організацією PET KUPA

Дізнатися більше, чи завантажити документ можна тут

Image placeholder

George Washington

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ducimus itaque, autem necessitatibus voluptate quod mollitia delectus aut, sunt placeat nam vero culpa sapiente consectetur similique, inventore eos fugit cupiditate numquam!